Smartwatch

Smartchwatch przeszedł naprawdę długa drogę, zanim stał się takim, jakim znamy go dzisiaj. Chociaż boom zakupowy ma już za sobą, to tak naradę dopiero teraz wyewoluował do takiego stopnia, że można nazwać go „smart”.

 

Pierwszy smartwatch

Cofnijmy się w czasie o 45 lat, a dokładniej do roku 1973, aby moc zobaczyć pierwszy smart zegarek produkowany na światową skalę. A mowa tu o Hamilton Pulsar P2, następcy modelu P1 który nie był dostępny dla zwykłego Kowalskiego nie z powodu jego zaawansowanych parametrów, ale dlatego, że był pokryty 18-karatowym złotem o wartości (na tamte czasy) 2100 dolarów.

Model P2 w pełnej krasie zaprezentował James Bond w filmie Żyj i Pozwól umrzeć. Zegarek był bardzo zaawansowany jak na tamte czasy. Jego LED-owy wyświetlacz potrafił wyświetlić aż sześć cyfr. Na bardziej zaawansowane funkcje, czyli kalkulator trzeba było poczekać 3 lata na model Hamilton Pulsar Calculator Watch.

Hand With Mobile And Smartwatch Showing Heartbeat Rate

Czym jest smartwatch w dzisiejszych czasach

Najprościej mówiąc, smartwatch jest to zegarek, który komunikuje się z telefonem i przejmuje część jego funkcji. Smartchwatchem może być również zegarek fitness, który w niektórych przypadkach niczym nie ustępuje smart zegarkom, a nawet większość tanich modeli przewyższa pod względem funkcjonalności i jakości wykonania.

Smartchwatch komunikuje się z telefonem za pomocą technologii bluetooth. Gdy jest on połączony z telefonem, zyskuje on niektóre jego funkcje takie jak odbieranie połączeń, odczytywanie wiadomości czy instalowanie dodatkowych aplikacji pozwalających rozszerzyć jego funkcjonalność.

Podstawowy smartwatch po podłączeniu z telefonem wyświetli nazwę lub numer telefonu dzwoniącego, ale nie zawsze pozwoli na odebranie rozmowy, ponieważ nie każdy smart zegarek to umożliwia z powodu braku wbudowanego mikrofonu. Potrafi również wyświetlić powiadomienia z telefonu m.in. z portali społecznościowych i wiadomości sms, jednak już bez możliwości swobodnego odpisania.

Typowy tego typu gadżet posiada niektóre funkcje zegarka sportowego, przede wszystkim licznik kroków i kalorii. Zegarki oparte na systemie Tizien oraz Android Wear mają możliwość zadeklarowania aktywności sportowej oraz potrafią zsynchronizować dane z takimi aplikacjami jak Samsung Health czy Google Fit.

Bardziej zaawansowane smart zegarki mają wbudowana pamięć, która pozwala na przechowywanie zdjęć i muzyki, gdy nie jest on podłączony z telefonem. Opcja bardzo przydatna dla biegaczy, którzy nie chcą biegać z telefonem, a lubią słuchać muzyki. Topowe zegarki umożliwiają instalację wielu dodatkowych aplikacji jak asystent głosowy i nawigację oraz zostały wyposażane w pulsometr na nadgarstku.

Smart zegarek czy zegarek sportowy

Oba typy zegarków mają określonych odbiorców. Zegarki sportowe są wyposażone przede wszystkim w zaawansowane funkcje sportowe jak interwały oraz łączą się z dedykowana dla siebie aplikacją, która zbiera wszystkie dane dotyczące aktywności, przez co są bardzo często wybieranej jak akcesoria sportowe. Ze względu na swoją estetykę (a często nawet jej brak) są zakładane zazwyczaj tylko podczas aktywności.

Smwartwatche chętnie kupują osoby nie wyobrażające sobie życia bez telefonu, traktując go jako jego uzupełnienie. Parametrami są dużo potężniejsze od typowych zegarków sportowych, jednak wymagają dużo częstszego ładowania.

Czy smart zegarek może zastąpić zwykły zegarek

W zależności od modelu, smart zegarek posiada dużą swobodę w personalizacji tarczy, gdyż jest ona wyświetlana programowo. Można dopasować nie tylko kolor tarczy, ale jej grafikę, oraz wyświetlanie dodatkowych opcji, jak np. datę czy ilość kroków, można nawet spersonalizować wskazówki, upodabniając tym samym do prawdziwego zegarka. Podczas, gdy zwykły zegarek wskazuje przede wszystkim godzinę, jego bateria starczy na rok lub więcej, podczas gdy smart zegarek należy ładować równie często jak smartfon, co jest przeszkodą dla chcących zmienić swój tradycyjny zegarek na ten umozliwiający połączenie z telefonem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *